Vyrovnání podkladu samonivelační stěrkou

Vyrovnání podkladu samonivelační stěrkou je v současnoti nejpoužívanější metodou, jak dosáhnout rovného podkladu pro instalaci podlahové krytiny. Úpravu podkladu stačí udělat jednou za život, pokud je porvedena správně. Podlahovou krytinu je poté možné vyměnit, pokud dojde k jejímu poškození, nebo se jen přestane líbit a nazrál čas na její modernizaci. Vyrovnání podkladu je tak nejdůležitější část při instalaci podlahy, i když není v konečném důsledku vidět. 

Samonivelační stěrka se provádí za účelem dosažení rovného, neporézního a pevného podkladu, na který je následně možné položit jakoukoliv podlahovou krytinu. Typickým příkladem může být vyrovnání betonové podlahy, či anhydritu, které nejdsou vhodné pro pokládku lepeného vinylu, přesto že jsou rovné. Jejich pórovitá struktura má za následek prokreslení do tenké vrstvy lepeného vinylu a znehodnocení materiálu. Pro lepený vinyl je tedy vždy nezbytné provést vyrovnání podkladu. 

V případě plovoucího vinylu, dřevěné podlahy či laminátové podlahy není nutné provádět samonivelační stěrku, pokud je podklad rovný. V případě, že není dostatečně rovný, (výškový rozdíl více než 2mm na 2m plochy) je nezbytné provést vyrovnání podkladu i zde. 

Pro pružnější typy podkladu, typu OSB desek je potřeba použít speciální typ stěrky se skelným vláknem, které zajistí pružnost a zabrání popraskání. Speciální typ stěrky se používá také pro obvzvlášť nerovné podklady, kdy je potřeba vylít vyšší vrstvu než 1cm. 

Existují také speciální typy rychleschnoucích stěrek, v případě, že je potřeba urychlit technologický postup a spěchá se s pokládkou. Speciální stěrky jsou vždy nákladnější než běžné a je dobré zvážit jejich použití. Pro každý typ stěrky je nezbytné použít odpovídající typ penetrace. 

Jedná se tedy o poměrně sofistikovanou práci, kdy je snadné zvolit nevhodnou chemii a zadělat si tak na komplikace, které se ukáží při pokládce nebo v průběhu používání. Je vhodné nechat vyrovnání podkladu provést odborníkem, který zvolí ideální typ stěrky a k tomu odpovídající penetraci. 

Před samotnou penetrací a stěrkováním je potřeba připravit podklad pro vylití. tj. odbrousit zbytky lepidel, sešít spáry (zajistit, aby se praskliny v betonu či anhydritu nepřesunuly do stěrky). K tomu se využívá sklovláknité rouno a vyrovnávací hmota. Vhodné je také vytvořit dilatační spáru mezi zdmi a stěrkou. Následně se podklad penetruje vhodným typem penetrace. Po vytvrdnutí penetrace je vhodný čas na samotnou stěrku, která se ve vhodném poměru naředí s vodou v mixovacích kýblech a rovnoměrně se rozlévá v místnosti. Tekutou stěrku je potřeba rozprostít a nechat rozlít s pomocí tzv. ježka – válečkem s plastovými bodlinami, který zajistí odvzdušnění a rovnoměrné rozlití. 

Hotová stěrka je v nejběžnější tloušťce 4-5mm pochozí po cca 5 hodinách. Ze stěrky nicméně musí odejít zbytková vlhkost. Vlhkost se měří speciálním přístrojem, obvykle bývá podklad vhodný k pokládce po 3 až 4 dench od vylití, v závisloti na klimatických podmínkách. Stěrku bývý vhodné před pokládkou zabroustit a odstranit tak případný šlem, tj. vyplavené chemikálie, které nejsou dostatečně pěvné jako zbývající hmota stěrky. 

Další tipy pro bydlení

Zjištěte nezávazně kolik vás podlaha bude stát

Jednoduše si vyberte jakou podlahu chcete, vyplňte formulář s potřebnými informacemi a my se vám ozveme

1.

Vyberte si některou z podlah na našem webu.

Shape Created with Sketch.

2.

Vyplňte níže formulář s potřebnými informacemi.

Shape Created with Sketch.

3.

Do 24 hodin vám pošleme na e-mail cenovou nabídku.